Nova doba mobilnosti.

HIBRIDNA IN ELEKTRIČNA VOZILA FORD

Pripravljeni na jutri. že danes.

Časi, ko ste lahko izbirali samo med bencinskim in dizelskim motorjem, so se za zmeraj poslovili. Danes je izbira nadvse pestra, saj so na voljo tudi vozila z blagim hibridnim, hibridnim, priključnim hibridnim in povsem električnim pogonom. Obilica vseh novih tehnologij vas lahko za hip zmede, a s pravimi informacijami jih boste hitro obvladali in poskrbeli za ustrezne odločitve.

Ford načrtuje, da bo do konca leta 2030 na trg ponujal samo še povsem električne avtomobile, do leta 2035 pa tudi lahka gospodarska vozila.

Prvi predstavnik nove generacije je povsem novi športni terenec Mustang Mach-E z električnim pogonom. Na naše ceste pa je tudi že zapeljal povsem novi električni Explorer z dosegom do kar 602 kilometra. V začetku leta 2025 mu bodo sledili še novi povsem električni Capri in E-Tourneo Courier.

Spoznajte naša povsem električna osebna vozila

Novi povsem električni Ford Explorer®

Popolnoma električno vozilo z dosegom do 602 kilometra.

Povsem električni Ford Mustang Mach-E®

Naše prvo popolnoma električno vozilo na slovenskem trgu. 

Novi povsem električni Ford Capri®

Legenda je nazaj. Povsem električno vozilo z dosegom do 627 kilometrov. Na voljo kmalu.

Novi povsem električni Ford E-Tourneo Courier®

Prostor. Elektrificiran. Na voljo v začetku leta 2025.

KATERO ELEKTRIČNO VOZILO JE NAJPRIMERNEJŠE ZA VAS?

Če razmišljate o nakupu elektrificiranega vozila, je zelo pomembno, da poznate razlike med njimi. Spodaj lahko preverite in si zagotovite informacije o vozilih z blagim hibridnim, hibridnim, priključnim hibridnim in povsem električnim pogonom. Štiri vrste električnih vozil, ki so zasnovane za različne scenarije uporabe. Ko spoznate razliko med blagim hibridnim, hibridnim, priključnim hibridnim in povsem električnim vozilom, se boste veliko laže odločili za tisto, ki najbolj ustreza vašemu življenjskemu slogu.

Domet vozil

Če je hibrid, še ne pomeni, da se lahko vozimo le na elektriko. Oglejte si. kako se med seboj razlikujejo različni elektrificirani pogoni. 

Polnjenje baterij

Vsi hibridi se polnijo sami. Vendar le nekatere lahko priključite v vtičnico. Oglejte si katere. 

Spoznajte razlike

UČINKOVITOST BLAGEGA HIBRIDNEGA POGONA

Pogonskemu sklopu vozila pomaga elektromotor. Pri nizkem številu vrtljajev ali v mirovanju se lahko motor z notranjim zgorevanjem samodejno izklopi in 48-voltni zaganjalni generator ga v hipu spet zažene, ko to zahtevajo razmere pri vožnji. Posebna 48-voltna litij-ionska akumulatorska baterija se samodejno polni z regenerativnim zaviranjem med vožnjo brez obremenitev in pri zaviranju. Baterije ni treba priključiti na zunanji vir napajanja.

ELEKTRIČNI ZNANEC

Danes so hibridna električna vozila (HEV) kar pogosta. Z učinkovito porabo goriva v zgoščenem prometu se še posebej izkažejo v mestih in urbanih območjih. Tako kot vozila z blagim hibridnim pogonom (MHEV) imajo tudi ta vozila motor z notranjim zgorevanjem, le da so poleg zmogljivejšega motorja opremljena tudi z večjo akumulatorsko baterijo. Ta zagotavlja več pomoči motorju in omogoča, da vozilo krajše razdalje z manjšo hitrostjo prevozi izključno z uporabo elektromotorja. Ker je na voljo tudi običajni motor, se doseg vozila znatno poveča. Vozilo lahko za pogon uporablja tako energijo baterije kot motor z notranjim zgorevanjem.

POLNJENJE BATERIJE

Doma lahko namestite polnilno postajo in z njo prek noči napolnite baterijo vozila. Združljiva vozila lahko polnite tudi prek gospodinjske električne vtičnice, a polnjenje traja dalj časa kot s polnilno postajo. V mestih in ob cestah je na voljo čedalje gostejše omrežje zmogljivih hitrih polnilnic.

Polnilne postaje, ki so del Fordovega skupnega projekta z omrežjem IONITY, bodo združljiva Fordova vozila v približno 20 minutah napolnile do 80 % polne kapacitete.

EV MAGAZINE

Vse in še več o elektrificiranih vozilih. Prenesite si popolnoma novi EV magazine in spoznajte prihodnost mobilnosti že danes.